Pts – Cts: 08:00 – 18:00
+90 (262) 641 80 09
info@catalzeytinyapi.com

Parke

Parke, ahşap esaslı bir zemin kaplama malzemesidir. Birçok farklı renk ve doku seçenekleri bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir.

Üretim süreci ve kullanılan malzemelerdeki farklılıklar nedeniyle üç çeşit parke tipi vardır. Bunlar masif parke, lamine parke ve laminant parke olarak adlandırılmaktadır. Dayanıklılık, kullanım süresi, onarım imkanı, fiyatı ve insan sağlığına etkisine göre tercih yapılabilir.

LAMİNE PARKE NEDİR

Üç kat ahşap malzemenin yüksek ısı ve basınç altında sıkıştırılması ile üretilir. Alt katmanda kolay bulunabilen iğne yapraklı ağaçlar veya kontrplak kullanılır. “Kalınlığı 12 – 15 mm arasında değişen bu parke türü üç ahşap tabakasından oluşur” (Özdöl,2010). Üst katmanında doğal ahşap kullanılması nedeniyle masif parke ile benzer bir şekilde gözenekli bir yapısı vardır ve nefes alma özelliğine sahiptir.

Masif parke ile benzer şekilde, montaj yapılacak zeminin nem seviyesi %15-25 aralığında olmalıdır. Zemine şilte kaplanır. Duvarlar ile parkenin arasına genleşme payı verilir ve zıvana adı verilen kısımlar sayesinde parkeler birbirine geçirilerek montajı yapılır. Bu uygulama biçimi yüzer sistem olarak adlandırılır. Yapıştırıcı ile uygulanan ürünler de bulunmaktadır. Lamine parke cilalanmış şekilde üretilir.

Masif parkeye ile benzer üst katmanı olması nedeniyle gözenekli bir yapıya sahiptir ve nefes alma özelliği bulunmaktadır. Parke yüzeyindeki deformasyon sistre işlemi ile giderilebilir. Onarım gerektiren durumlarda kısa süre ve az maliyetle onarım yapılabilir. Maliyet olarak masif parkeye göre işlenmesi kolay ve üretim kolaylığı nedeniyle daha uygundur.

ARAYINIZ